Alicja Grupka

Alicja Grupka Psychoterapeutką

Psychoterapeutka Gestalt

O mnie

Nazywam się Alicja Grupka i jestem psychoterapeutką Gestalt. Mam ponad 14 lat doświadczenia w prowadzeniu psychoterapii. W swojej praktyce terapeutycznej stosuję nie tylko podejście humanistyczno-egzystencjalne wzbogacone technikami pracy z ciałem, ale również wprowadzam techniki poznawczo-behawioralne oraz elementy Analizy Transakcyjnej. Głównie prowadzę psychoterapię osób dorosłych, ale również pracuję z rodzicami, którzy poszukują wsparcia w zakresie problemów wychowawczych z dziećmi w różnym okresie rozwoju. Pomagam osobom LGBTQ+, parom, oraz osobom, które szkolą się w zawodzie psychoterapeuty.

Swój warsztat i umiejętności rozwijam wielokierunkowo nieustannie poszerzając swoją wiedzę. 

Należę do Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt i regularnie odnawiam ważność certyfikatu.

Jak pracuję?

Jestem psychoterapeutką Gestalt – to psychoterapia, która polega na poszerzaniu świadomości w oparciu o bezpieczną relację terapeutyczną. Wierzę, że każdy, kto doświadcza siebie w sytuacji bezwarunkowej akceptacji  jest w stanie modyfikować swoje przekonania, porzucać niedojrzałe mechanizmy obronne, nadawać nowe znaczenie swoim doświadczeniom i żyć pełniej, a poprzez odważne bycie sobą cieszyć się z własnego rozwoju. Wierzę w skuteczność psychoterapii oraz w to, że poprzez zmianę siebie zmieniamy otoczenie.

Pracuję stacjonarnie w gabinecie i online.

Co jest dla mnie ważne w pracy ?

W pracy terapeutycznej najważniejsze jest dla mnie stworzenie odpowiedniej przestrzeni, w której możliwy jest rozwój i uzyskanie pożądanej przez klienta zmiany oraz poszanowanie jego prawa do wolności, odmienności, autentyczności i decydowania o sobie.
Wierzę, że prawdziwa transformacja pochodzi z wnętrza człowieka, które jest źródłem niezwykłej mocy, aktywności, życiowej kreatywności i dobra.

Moje doświadczenie

Jestem psychoterapeutką Gestalt. Ukończyłam psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (specjalność: psychologia kliniczna), ale również:

  • roczne studia podyplomowe w zakresie psychosomatyki na Uniwersytecie Da Vinci w Poznaniu,
  • kurs I stopnia w zakresie Analizy Transakcyjnej (AION Poznań),
  • szkolenie dla mediatorów (Marcin Stach – Wrocław),
  • warsztaty uważności (Wojciech Eichelberger),
  • warsztaty rozwoju osobistego (Masterclass – Peter Schultes),
  • aktualnie jestem na drugim roku dwuletnich studiów podyplomowych w zakresie seksuologii klinicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Komu pomagam?

Pracuję z osobami w depresji oraz z osobami przeżywającymi stratę, będącymi w żałobie.

Pomagam osobom doświadczającym kryzysów emocjonalnych i egzystencjalnych na różnych etapach życia oraz osobami doświadczającymi trudności w obszarze własnej seksualności i kryzysem związanym z tożsamością.

Swoją pomoc kieruję również do par, które przeżywają różne trudności  relacyjne związane z byciem w związku oraz do osób, które szkolą się w zawodzie psychoterapeuty.

Uważam, że psychoterapia jest dla każdego, kto pragnie się rozwijać i poszerzać świadomość siebie, by móc w pełni korzystać ze swojego potencjału, żyć pełniej i piękniej.

Prywatnie

Jestem żoną, mamą dorosłej córki, teściową oraz szczęśliwą babcią kilkuletniej wnuczki. 

Uwielbiam czytać książki (najchętniej biografie, reportaż), lubię obejrzeć dobry film, powłóczyć się po lesie w Nienawiszczu.

Ostatnio odkryłam w sobie pasję pisania przemówień okolicznościowych. Znajduję w tym prawdziwą przyjemność nadawania sensu i znaczenia doświadczeniom poprzez łączenie emocji z filozoficzną refleksją, co w czasach powszechnej trywializacji wszystkiego jest dla mnie prawdziwym, intelektualnym azylem.