Psychoterapia indywidualna dla dorosłych jest skierowana do osób, które doświadczają trudności w życiu, przechodzą kryzys życiowy, czy nie potrafią poradzić sobie z pewnymi aspektami swojego życia.
Rozpoczynając psychoterapię indywidualną możesz wybrać specjalistę odpowiedniego dla Ciebie i Twojego problemu pracującego w nurcie psychoterapeutycznym, który jest Ci najbliższy. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej osoby, pomoże Ci w tym nasz Asystent Psychoterapii . Możesz również zobaczyć nasz film ze wskazówkami.
Sesje trwają 50 minut i odbywają się raz w tygodniu w naszych gabinetach przy ulicy Wierzbięcice 33/4 w Poznaniu lub on-line.
Pierwsze trzy do pięciu spotkań nazywamy konsultacjami. W tym czasie możesz zdecydować, czy odpowiada Ci miejsce, metoda pracy i osoba psychoterapeuty. Z drugiej strony, psychoterapeuta podejmie decyzję, czy jest odpowiednią osobą, by pomóc w Twojej sprawie. Po spotkaniach konsultacyjnych można nadal kontynuować sesje psychoterapeutyczne z wybranym terapeutą lub pożegnać się i uzyskać wskazówki do dalszej drogi. Możesz również zasięgnąć pomocy Opiekuna Psychoterapii w celu wyboru innego terapeuty z naszego Ośrodka.
Na pierwszych sesjach terapeuta opowie o sposobie, w jaki pracuje, o tym, czego można się spodziewać podczas procesu terapeutycznego. Będzie również okazja, żeby opowiedzieć o sobie, trudności, z jaką się zmagasz oraz oczekiwaniach względem terapeuty i całego procesu terapeutycznego.
Jeśli zdecydujesz się na dalszą wspólną drogę z wybranym terapeutą zawieramy „kontrakt psychoterapeutyczny”, czyli ustalenia pomiędzy Tobą a terapeutą. W kontrakcie uzgadniamy terminy spotkań, zasady odwoływania sesji, zmiany terminów, cele terapii, oraz potrzeby i oczekiwania dotyczące zmian w Twoim życiu.
Wspólnie z terapeutą ustalasz termin i godzinę regularnych spotkań. Taki termin, np. wtorki godzina 16:00, jest stały i zarezerwowany tylko dla Ciebie.
Dobrze byłoby mieć aktualne badania lekarskie, takie jak podstawowe badania moczu czy morfologię, aby wykluczyć ewentualne deficyty czy schorzenia powodujące złe samopoczucie.
Terapeuci posługują się różnymi narzędziami wspomagającymi proces terapeutyczny, takimi jak testy psychologiczne, prace domowe, eksperymenty i wszelkie dostępne i znane nam narzędzia, które pomogą Tobie znaleźć drogę do samorozwoju, zmian w życiu i polepszenia Twojego samopoczucia, czy zrozumienia swoich zachowań.
Jeśli zaistnieje taka potrzeba, konsultujemy się z lekarzem psychiatrą i włączamy farmakoterapię do wspólnej drogi.
Obowiązuje nas tajemnica zawodowa, co oznacza, że wszystko co zostanie powiedziane podczas sesji pozostaje między Tobą a terapeutą.
Wybierz termin konsultacji psychoterapeutycznej, specjalistę, z którym chcesz się spotkać, i zarezerwuj wizytę w Ośrodku Psychoterapii Livart – w Poznaniu lub online.