Psychoterapia niskopłatna – kompromis pomiędzy prywatnym gabinetem a NFZetem

Psychoterapia niskopłatna – czym jest i czym się różni od wizyty w NFZ? W miarę jak temat dbania o dobrostan i zdrowie psychiczne staje się coraz bardziej popularny w społecznej świadomości, coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie wsparcia i pomocy. Czasami zdarza się jednak, że nie możemy pozwolić sobie finansowo na usługi prywatnego gabinetu, a w NFZ jest długi czas oczekiwania na miejsce, lub po prostu, nie jest to forma, która nas satysfakcjonuje.

Rozwiązaniem i pewnego rodzaju kompromisem między tymi dwiema opcjami jest właśnie psychoterapia niskopłatna. Jak sama nazwa wskazuje, jest to bardziej przystępna finansowo forma terapii, jednocześnie dostępna od zaraz dla klienta, który często sam może wybrać najdogodniejszy dla siebie termin oraz nurt psychoterapeutyczny.

Kto prowadzi psychoterapię niskopłatną?

Psychoterapię niskopłatną prowadzi często psychoterapeuta w trakcie szkolenia, czyli osoba będąca w trakcie nauki w szkole psychoterapii w danym nurcie. Jest to osoba posiadająca już odpowiednie wykształcenie psychologiczne oraz znająca podstawy nurtu, w którym pracuje. Ukończyła ona przynajmniej pierwszy rok swojej szkoły psychoterapii oraz otrzymała od niej pozwolenie, na prowadzenie własnej praktyki.

Psychoterapia niskopłatna - NFZ a gabinet prywatny

Psychoterapia niskopłatna jest bardzo dobrą formą nauki i doskonalenia swoich umiejętności dla początkujących psychoterapeutów, przy jednoczesnej trosce o dobrostan klienta. Jeśli osoba prowadząca psychoterapię niskopłatną poczuje, że nie jest w stanie pomóc klientowi w jego problemie, bo brakuje jej doświadczenia, to zawsze może polecić innych, bardziej doświadczonych terapeutów lub specjalistyczne ośrodki, do których można się udać po pomoc.

Warto zaznaczyć, że psychoterapeutów prowadzących terapię niskopłatną, obowiązują te same wymogi co innych psychoterapeutów, czyli uczestniczą oni we własnej psychoterapii szkoleniowej oraz poddają swoją pracę systematycznej superwizji. Dzięki temu zapewniona jest dbałość o wysoką jakość usług.

Psychoterapia niskopłatna – czego można się spodziewać?

Psychoterapia niskopłatna jest najczęściej prowadzona w formie on-line. Dlatego żeby móc z niej skorzystać potrzeba odpowiedniego urządzenia elektronicznego oraz dostępu do dobrego internetu. Ważne jest także, by zapewnić sobie bezpieczną, spokojną przestrzeń na czas sesji, tak by nikt nam w jej trakcie nie przeszkadzał. Forma online wiążę się z większą dostępnością psychoterapii, niwelując ograniczenia w postaci konieczności dojazdu w konkretne miejsce. Z pewnością może to być pomocne dla osób z mniejszych miejscowości oraz dla tych, którym łatwiej jest otworzyć się w bezpiecznym środowisku domowym i którzy mają opory przed uczestnictwem w terapii w nowym, nieznanym miejscu.

Sama forma psychoterapii niskopłatnej nie rożni się wiele od tradycyjnej psychoterapii, a jej dokładny przebieg zależy od nurtu, w którym pracuje dany psychoterapeuta. Jak każda psychoterapia, opiera się ona na byciu w kontakcie i rozmowie oraz na budowaniu sojuszu terapeutycznego między klientem a terapeutą. Nie można mylić jej z pomocą psychiatryczną, oferowaną przez lekarza psychiatrę, który zajmuje się diagnozą chorób psychicznych i przypisywaniem leków. Nie jest to również coaching ani forma doradztwa, jako że rolą terapeuty nie jest  dawanie rad ani oferowanie gotowych rozwiązań, tylko pomoc tobie w uświadomieniu sobie swoich prawdziwych potrzeb i odkryciu twoich własnych zasobów do ich realizacji.

Psychoterapia niskopłatna w Livart

Pierwsze spotkania mają charakter konsultacyjny, pozwalając klientowi przekonać się, czy sposób pracy danego terapeuty mu odpowiada. Jeśli klient wyrazi chęć kontynuowania procesu, to terapeuta nawiązuje z nim kontrakt terapeutyczny, w którym wyrażone są zasady współpracy, opierającej się na wzajemnym zaufaniu, zaangażowaniu i odpowiedzialności.

Jeśli czujesz, że psychoterapia niskopłatna to coś dla ciebie, zapraszamy do umówienia się na sesję do jednego z naszych terapeutów.

Psychoterapia niskopłatna - zalety i wady

Zalety i wady psychoterapii niskopłatnej

Zalety:

  • Przystępna cena
  • Możliwość odbycia terapii bez wychodzenia z domu
  • Możliwość wybrania najbardziej odpowiadającego nam nurtu, terapeuty  oraz terminu
  • Krótki okres oczekiwania
  • Możliwość zapisania się i płatności przez internet

Wady:

  • Poważne traumy i zaburzenia mogą wykraczać poza zakres kompetencji psychoterapeuty prowadzącego terapię niskopłatną
  • Jest to terapia ograniczona czasowo – po zakończeniu stażu psychoterapeuty często mogą zmienić się warunki korzystania z terapii, np. na pełną cenę
  • Konieczność posiadania wystarczająco dobrego internetu, sprzętu oraz prywatnej przestrzeni
Joanna Stasiewska

Autorka artykułu: Joanna Stasiewska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką Gestalt w trakcie szkolenia. Pomagam osobom, które zmagają się z niskim poczuciem własnej wartości czy trudnościami w relacjach. Wspieram w odkrywaniu własnego potencjału i dostrzeżeniu prawdziwych potrzeb. 

Udostępnij artykuł:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Ostatnie artykuły
.