Psychoterapia na NFZ – niezbędne informacje

Psychoterapia na NFZ to temat, który wygenerował sporo mitów. Pora usystematyzować swoją wiedzę. Jak szukać terapii na Fundusz Zdrowia, o co pytać przed jej rozpoczęciem, jak się do niej przygotować? Czym tak naprawdę różni się ona od psychoterapii w prywatnym gabinecie? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w tym artykule.

Psychoterapia na NFZ – kto za nią płaci?

Psychoterapia jest możliwa w wersji darmowej na NFZ. To jednak nie znaczy, że nie jest ona płatna. Po prostu zamiast klienta/pacjenta płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Tak naprawdę dokładamy się do niej wszyscy w ramach regularnych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Być może mniej odczuwamy, że to nasze pieniądze, ponieważ nie wyciągamy ich bezpośrednio po lub przed wizytą w gabinecie. Warto jednak pamiętać, że opłacana jest ona z naszych środków, które już przekazaliśmy na fundusz zdrowia.

Psychoterapia na NFZ wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu lub od psychiatry. Ilość miejsc jest  ograniczona, dlatego zdarza się, że lista oczekujących bywa długa. Czas oczekiwania na psychoterapię waha się od kilku miesięcy aż do dwóch lat.

Podsumowując, mamy do wyboru dwie formy psychoterapii. Obie płatne. Jedna opcja nierefundowana – w prywatnym gabinecie psychoterapeutycznym, nie wymaga żadnego skierowania ani diagnozy.

Drugą formą jest psychoterapia refundowana przez NFZ (opłacona z naszych składek na ubezpieczenie zdrowotne), wymagająca skierowania i wstępnej diagnozy.

Jak znaleźć dobrą psychoterapię na NFZ?

Warto zatrzymać się dłużej przy tym pytaniu. Zdarza się, że psychoterapia bezpłatna wiąże się z przekonaniem, że świadczona jest przez gorszych specjalistów. Tymczasem nic bardziej mylnego.

Dlatego właśnie tak ważne jest podkreślanie, że tak naprawdę każda terapia jest płatna – tylko z innych źródeł. W placówkach współpracujących lub należących do NFZ często pracują bardzo doświadczone osoby, które znają się na swoim fachu.

Jakościowa psychoterapia prowadzona na NFZ jest taka sama, jak w prywatnym gabinecie. Warto przypominać o tym nieustannie, aby nie dyskwalifikować psychoterapeutów i osób korzystających z terapii na NFZ.

Psychoterapia płatna czy psychoterapia na NFZ – różnice

Jaka jest różnica pomiędzy psychoterapią w gabinecie a na NFZ, skoro jakościowo są one takie same? Co rozróżnia psychoterapię na NFZ od tej w gabinecie?

Czas oczekiwania – psychoterapia w prywatnym gabinecie zazwyczaj jest dostępna bardzo szybko po zgłoszeniu się, a na NFZ trzeba dłużej poczekać ze względu na określony limit miejsc. Terapia zazwyczaj jest długim procesem, więc mija sporo czasu, nim zwolni się miejsce.

Wybór psychoterapeuty – na NFZ zazwyczaj nie ma możliwości wyboru nurtu ani psychoterapeuty. Nurt to specjalistyczny styl pracy. Osoba korzystająca ze wsparcia w prywatnym gabinecie może sama zdecydować, z jakim psychoterapeutą chce pracować i w jakim stylu.

Częstotliwość spotkań – placówki współpracujące z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą mieć różne zapisy w umowie. Czasem oferują zaledwie jedno lub dwa spotkania indywidualne. Często jednak działają podobnie jak gabinety prywatne, które zapraszają na sesję raz w tygodniu. Możliwe są różne praktyki – na przykład sesja raz na dwa tygodnie, dwa razy w tygodniu.

Podejście samego klienta/pacjenta – można spotkać się czasami z opinią, że „w terapii prywatnej więcej dajesz od siebie”, bo płacisz. Wynika to z zasady: łatwo przyszło, łatwo poszło. Niektórzy jeśli nie zapłacą, to nie szanują. Jest to błędne i szkodliwe myślenie, gdyż jak wspomnieliśmy na początku artykułu – każdą psychoterapię opłacamy z naszej kieszeni. Przecież płacimy składki zdrowotne na Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto zapamiętać to sobie raz na zawsze – każdy, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne i płaci składki, ma możliwość podjęcia psychoterapii refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

psychoterapia NFZ

Psychoterapia na NFZ – na co zwrócić uwagę?

 Poniższe kwestie są równie ważne przy podejmowaniu terapii w prywatnym gabinecie. Co koniecznie należy sprawdzić, o co warto zapytać?

– Czy przyjmujący psychoterapeuci są certyfikowani? Warto upewnić się z kim mamy do czynienia, skoro będziemy opowiadać o wielu szczegółach z naszego życia. Lepiej wiedzieć wcześniej niż później zdziwić się, że rozmawiamy z pedagogiem lub psychologiem klinicznym.

W jakim nurcie pracują psychoterapeuci? O specjalnościach psychoterapeutycznych możesz poczytać TUTAJ.

– Jaka jest częstotliwość spotkań? Raz na tydzień, raz na dwa tygodnie, dwa razy w tygodniu?

– Czy dobrze się czujesz w towarzystwie osoby, do której Cię skierowano? Czy odpowiada Ci jej osobowość?

– Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat psychoterapeuty, możesz go dopytać o jego doświadczenie – czy przeszedł własną psychoterapię indywidualną? Ile godzin? W jakim nurcie?

Daj sobie czas. Możesz potraktować pierwsze spotkanie jako eksperyment, podczas którego sprawdzisz, jak się czujesz w towarzystwie psychoterapeuty, czy odpowiada Ci jego osobowość. To także czas na sprawdzenie własnej motywacji i gotowości do podjęcia długoterminowego procesu.

Jak znaleźć dobrą psychoterapię na NFZ w Internecie?

W poszukiwaniach psychoterapeutów w Twojej okolicy może pomóc Informator o terminach leczenia Narodowego Funduszu Zdrowia. Nim jednak zaczniesz z niego korzystać, pamiętaj, że po wpisaniu psychoterapia niestety nic się nie wyświetla.

Dopiero wpisanie terapia skutkuje wyświetleniem wyników. Trzeba natomiast zaznaczyć w okienku odpowiednią jej formę, gdyż wyszukiwarka znajduje wszystkie słowa, które mają w swoim członie „terapia” – na przykład fizjoterapia czy kinezyterapia.

Na pewno warto jednak nie ograniczać się tylko do wspomnianego informatora, gdyż daje on zbyt mało wyników wyszukiwania, choć być może z czasem narzędzie zostanie udoskonalone i będzie świetnie działać.

Jest jeszcze jedna możliwość na skorzystanie z pomocy – zwłaszcza dla osób, które nie do końca ufają placówkom, w których oferowana jest terapia na NFZ, a koszty psychoterapii w prywatnym gabinecie są dla nich zbyt duże. Mowa o psychoterapii u stażystów lub psychoterapeutów będących w procesie szkolenia.

Zazwyczaj do programu „Psychoterapeuta na stażu” kwalifikują się osoby mocno zaawansowane w swym procesie, co znaczy, że otrzymały już pozwolenie od superwizora na prowadzenie własnej praktyki. Taka psychoterapia jest o połowę tańsza, gdyż stażyści nie posiadają wieloletniego doświadczenia.

Osoby uczestniczące w programie są pod opieką innego psychoterapeuty, a więc korzystają również z jego doświadczenia. Dla wszystkich jest to bardzo atrakcyjna forma pracy.

Stażysta uczy się, zdobywa wiedzę i doświadczenie. Klient z kolei płaci mniej będąc pod opieką profesjonalistów. Czas oczekiwania na psychoterapię niskopłatną jest krótki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej informacji na ten temat zadzwoń pod numer +48 509 405 556. Dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji i umówisz się na spotkanie.

Jak przygotować się do psychoterapii?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz psychoterapię w prywatnym gabinecie psychoterapeutycznym, czy na NFZ, warto się do niej przygotować. W jaki sposób?

Jeśli masz wątpliwości i pytania, możesz je zadać podczas pierwszej wizyty. Skorzystaj z listy zagadnień zamieszczonych w artykule bądź zapytaj o wszystko, czego nie rozumiesz, co Cię martwi i jest dla Ciebie niejasne.

Przygotowanie do psychoterapii to także badanie swojego nastawienia. Zapytaj siebie – czego oczekujesz? Jakie są Twoje cele? Jakie wyobrażenia? Możesz je gdzieś zapisać, aby wrócić do nich po pewnym czasie i sprawdzić, czy idziesz w tym kierunku.

Daj sobie czas. Zarówno przed, aby przemyśleć wszystkie za i przeciw, jak również w trakcie procesu. Psychoterapia to duży koszt emocjonalny, czasowy i finansowy (w przypadku terapii w gabinecie prywatnym).

Pamiętaj, że psychoterapia to nie tabletka przeciwbólowa, która szybko zadziała. To nie pogotowie ratunkowe. Wymaga ona czasu, a na dobre efekty trzeba popracować. Nie zakładaj więc, że w bardzo krótkim czasie przepracujesz wszystkie swoje problemy.

psychoterapia NFZ, wyciągnięta dłoń

Psychoterapia NFZ – lista miejsc w Poznaniu

W Poznaniu możesz skorzystać z psychoterapii na NFZ w wielu „placówkach”. Możesz sprawdzić przygotowaną przez nas listę miejsc. Pamiętaj jednak, że jest ona niepełna i subiektywna. Jeśli natomiast już skorzystałeś/aś z naszej rekomendacji, zapraszamy do podzielenia się opinią zwrotną w e-mailu (recepcja@livart.pl) czy na Facebooku.

Pamiętaj, że każda opinia jest cenna, zwłaszcza dla osób, które szukają miejsca dla siebie i będą czuły się bezpieczniej po przeczytaniu kilku zdań na temat danego miejsca.

Ponadto, jeśli korzystałeś/aś z innych miejsc, ośrodków, placówek i uważasz, że są godne polecenia, możesz również podzielić się swoimi rekomendacjami. Dodamy je do listy.

Sytuacje kryzysowe – pomoc w ramach NFZ

Zdarzają się sytuacje, których nie da się przewidzieć ani do nich przygotować, gdyż zaskakują nas w najmniej oczekiwanym momencie. Mowa o trudnych zdarzeniach, które nagle pojawiły się w naszym życiu. Każdemu może się przydarzyć sytuacja kryzysowa wymagająca wsparcia. Co wtedy robić, gdzie szukać pomocy?

W sytuacji kryzysowej najlepiej szukać wsparcia w szpitalach na oddziałach psychiatrycznych, a nie w gabinetach czy Poradniach Zdrowia Psychicznego. Inną możliwością są porady telefoniczne, telefony zaufania, błękitne linie, które działają w ramach wielu stowarzyszeń i fundacji.

Rozmowa telefoniczna jest rozwiązaniem doraźnym, często pomocnym w zderzeniu się z rzeczywistością. Taki kontakt jest pierwszym krokiem do wsparcia i do zmiany trudnej sytuacji. Tutaj możesz znaleźć potrzebne numery telefonów.

Jako Ośrodek Psychoterapii ruszyliśmy również z programem psychoterapii niskopłatnej prowadzonej przez psychoterapeutów w trakcie szkolenia – z myślą o osobach z ograniczonych budżetem. Przeczytać więcej i umówić się na pierwszą wizytę możesz tutaj

Chcesz być na bieżąco?

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule pomogą Ci w podjęciu decyzji o podjęciu psychoterapii (jeśli jej potrzebujesz) oraz w wyborze jej formy (psychoterapia na NFZ lub psychoterapia w prywatnym gabinecie) i nurtu.

Jeśli chcesz podjąć pierwsze kroki w celu poprawy swojego samopoczucia albo interesujesz się psychoterapią i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, mamy dla Ciebie kilka propozycji:

– Pobierz darmowy Przewodnik po Psychoterapii, który znajdziesz TUTAJ
– Zapisz się na konsultacje stacjonarne w Poznaniu i online. Kliknij tutaj lub zadzwoń +48 509 405 556

Źródło: karinaszczesna.pl 

Udostępnij artykuł:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Ostatnie artykuły
.