Co to jest psychoterapia?

„Życie nieświadome nie jest warte tego, by je przeżyć” mawiał Sokrates. Psychoterapia jest drogą prowadzącą do świadomości i wolności. Dowiedz się, czy i jak może odmienić Twoje życie.

Psychoterapia – definicja

Istnieje wiele definicji psychoterapii, podobnie jak i jej nurtów. Każdy terapeuta, jak i jego klient ma własny pogląd na jej temat oraz samodzielnie interpretuje, co ona właściwie oznacza i czym dla niego jest. Punktem wyjścia jest jednak perspektywa środowiska naukowego, dlatego warto zapoznać się z definicją zamieszczoną w podręczniku transteoretycznej analizy różnych systemów.

Powtarzając za Jamsem O. Prochaska i Johnem C. Norcross’em „Psychoterapia to świadome i zamierzone zastosowanie wywodzących się z uznanych zasad psychologii metod klinicznych i postaw interpersonalnych w celu pomagania ludziom w modyfikacji ich zachowań́, procesów poznawczych, emocji i/lub innych cech osobowych w kierunku, który korzystający z terapii uważają za pożądany”.

Definicja naukowa może wydawać się skomplikowana, dlatego warto przełożyć ją na język zrozumiały nie tylko dla specjalistów. W przestrzeni publicznej przyjęło się mówić, że psychoterapia jest rozmową terapeuty z klientem, podczas której nawiązuje się specyficzna więź terapeutyczna. Dzięki niej możliwe jest spotkanie siebie samego, jak i drugiego człowieka na głębokim poziomie świadomości (w szczerości i otwartości).

Fundamentem psychoterapii są cykliczne spotkania terapeutyczne, które prowadzą do uświadomienia sobie wzorców i schematów działania, a w konsekwencji do ich zmiany. Proces wymaga czasu. Jeśli jesteś zainteresowany/a psychoterapią na NFZ kliknij TUTAJ.

Niektórzy porównują proces terapeutyczny do znanego Matrixa. Można go porównać do sceny z filmu, w której głównemu bohaterowi zostają odłączone kolejne kable nieświadomości. To bardzo podobne do procesu, który dzieje się na sesjach.

Świadomość prowadzi do zmiany i wyjścia ze świata starych wzorców i schematów działania. Odłączanie kolejnych kabli nieświadomości, to poznanie, nazwanie i zrozumienie ich. Czasami nie jest to łatwe.

Świat bazujący na świadomości może nie jest rajem, ale na pewno jest pełen wolności. Człowiek ma prawo wyboru – nie musi podążać za starymi wzorcami, które wcale mu nie służą. Wolność i odpowiedzialność za swe wybory daje poczucie spokoju i spełnienia.

Kto oglądał wspomniany film, to wie, że główny bohater odkrył świat, swoją siłę, sprawczość, potencjał i miłość poza Matrixem.

psychoterapia, maski

Jakie efekty daje psychoterapia?

Psychoterapia daje ogromne rezultaty w zakresie zmiany zachowania i postaw. Jak to wytłumaczyć? Do pewnego momentu funkcjonujemy zgodnie z wzorcami i schematami przekazanymi nam przez rodziców, szkołę, nasze doświadczenie życiowe – możemy to nazwać naszym rejonem, który już dobrze znamy.

To jak mapa, na której masz zaznaczone stałe punkty, które dobrze znasz. Budynek na prawo, wściekły pies na lewo. Przychodząc na psychoterapię opowiadasz o tym, co znajduje się w dobrze znanym Ci rejonie, jakimi drogami codziennie chodzisz, jak wybierasz ścieżkę, by ominąć wściekłego psa.

Nagle orientujesz się, że ta mapa już dawno się zdezaktualizowała. Budynku już nie ma, pies okazał się kotem, a Ty chodzisz starymi drogami, tak jak 15, 10, 5 lat temu. Wszystko wokół się zmieniło, świat się zmienił, ale Ty nie. Ciągle wydeptujesz te same ścieżki, co niepotrzebnie prowadzi Cię do cierpienia i lęku przed wściekłym psem, którego już nie ma.

Celem tej metafory z mapą jest pokazanie Ci, że potrzebujesz zmienić stare wzorce zachowania, bo te, które masz nie służą Ci, nie pomagają, nie wspierają – wręcz przeciwnie – szkodzą, ograniczają, blokują.

Jeśli jesteś zainteresowany/a pogłębieniem swej wiedzy na temat psychoterapii, zachęcamy do zapoznania się z listą książek na jej temat. Wszystkie propozycje z listy są sprawdzone i opisane – być może znajdziesz coś dla siebie.

Efekty psychoterapii

Psychoterapię możesz potraktować jako przygodę życia, wędrówkę w głąb siebie, podróż przez góry i doliny własnych strachów, ale i potencjałów. To droga, podczas której przekraczasz swoje bariery, opory, obawy. To prowadzi do obudzenia twórczości, radości, spontaniczności.

Aby osiągnąć zamierzony efekt, trzeba skonfrontować się z różnymi trudnymi uczuciami. To jest właśnie klucz prowadzący do zmiany – przeżywanie życia z całym bagażem emocji, które ono niesie. Bez wypierania trudu, bólu, smutku i śmierci.

I choć efekty psychoterapii są wielowymiarowe i każdy człowiek może je opisać inaczej, wyróżnia się cechy wspólne charakterystyczne dla osób po zakończonym procesie. Psychoterapia wpływa na:

– podwyższenie poziomu samokontroli,
– radzenie sobie z lękami,
– podniesienie samooceny,
– poprawę zdolności tworzenia więzi i budowania relacji,
– zdolność współpracy i komunikowania się z otoczeniem,
– wzrost własnej motywacji do działania.

To, co z boku wygląda na zwykłą „rozmowę”, w rzeczywistości jest pięknym procesem terapeutycznym prowadzącym do zmiany postępowania i wzorców zachowania.

Co ważne, zmiany jednostki nie kończą się na niej samej, gdyż otoczenie w jakiś sposób musi zareagować na nowe zachowania danej osoby, z którymi wcześniej nie miało styczności.

Czasami rodzi to bunt i opór, ale również nadzieję, że zmiana jednej osoby może pociągnąć za sobą zmianę drugiej, aż dojdzie do przeobrażeń systemowych.

Jeśli jesteś gotów/a na zmiany to Kliknij i umów się.

psychoterapia, podróż, przestrzeń

Psychoterapia – podróż zmieniająca życie

Choć warto znać definicję psychoterapii, to sama wiedza bez relacji terapeutycznej nie jest w stanie wprowadzić długotrwałych zmian. Te dzieją się w procesie, który owocuje większą pewnością siebie, podniesieniem samooceny, wprowadzeniem nowych wzorców zachowania. Psychoterapia to podróż zmieniająca życie. Jeśli chcesz ją rozpocząć umów się na sesję.

Jako Ośrodek Psychoterapii ruszyliśmy również z programem psychoterapii niskopłatnej prowadzonej przez psychoterapeutów w trakcie szkolenia – z myślą o osobach z ograniczonych budżetem. Przeczytać więcej i umówić się na pierwszą wizytę możesz tutaj

Źródło: Karina Szczęsna

Udostępnij artykuł:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Ostatnie artykuły
.